About Us > Board of Directors

Board of Directors

Our Board of Directors comprises professionals from diverse backgrounds, with an appropriate range of skills, experience and independence being represented.

Goh Geok Khim
Non-Executive Chairman

Mr Goh Geok Khim was appointed Chairman and Non-Executive Director of the Board on 18 November 2004 and was last re-appointed as a director on 23 October 2012. He is a member of the Nominating Committee and the Remuneration Committee. Mr Goh is also Chairman of the Boards of Temasek Foundation (CLG) Limited and Federal Iron Works Sdn Bhd.

Mr Goh holds a Bachelor of Science degree in Civil Engineering from the University of Colorado.

Kim Teo Poh Jin
Executive Director & Group CEO

Mr Kim Teo was appointed to the Board on 5 August 2009. He was last re-elected as a director on 23 October 2012. He is responsible for the overall management and strategic direction of Boardroom.

Prior to Boardroom, Mr Teo was Regional Head of Retail Equities at CIMB-GK Securities, Singapore. He has about 25 years of experience in the finance industry, having worked in senior positions of major global financial institutions. He was formerly CEO of AIB Govett Asia Ltd and First State Investments (Singapore).

Mr Teo is currently Chairman of the Investment Committee of CIMB Principal Asset Management Berhad and CIMB Wealth Advisors Berhad. He also sits on the investment committee of the National Kidney Foundation and is the finance chairman of the National Crime Prevention Council.

Mr Teo holds a Bachelor of Arts (Economics) degree, from the Heriot-Watt University of Edinburgh.

Sim Cheok Lim
Lead Independent Director

Appointed as Chairman and Director on 15 August 2000, Mr Sim Cheok Lim stepped down as Chairman on 18 November 2004 but remained as a director. He was last re-appointed as a director on 23 October 2012. He also chairs Boardroom’s Audit Committee and is a member of the Nominating Committee.

Mr Sim is a director of Bequest Holdings Pte Ltd, and an independent director of Vicom Ltd. He is Singapore’s Ambassador (Non-Resident) to Kazakhstan, and was Ambassador to Uzbekistan from 1999 to April 2011. Mr Sim previously served as Chairman of the Commercial and Industrial Security Corporation (CISCO) and as Marketing Director in the Shell Group of companies.

Mr Sim graduated from the University of Adelaide with a Bachelor of Engineering (First Class Honours) degree, and holds a Diploma in Competitive Marketing Strategies from the University of California, Berkeley. Mr Sim is the recipient of the Public Service Star (BBM), the Public Service Medal (PBM) and the Friend of Labour Award.

Mr Sim is the recipient of the Public Service Star (BBM), the Public Service Medal (PBM) and the Friend of Labour Award.

Mak Lye Mun
Independent Director

Mr Mak Lye Mun was appointed as a Non-Executive Director on 18 November 2004 and was last re-elected as a director on 29 October 2010. He is a member of the Audit Committee. He is the Country Head and CEO of CIMB Group, Singapore. He is also the non-executive director of CIMB Securities Pte Ltd and CIMB Securities International Pte Ltd.

In addition to his current board appointment at Boardroom, Mr Mak is also a non-executive director of Tat Hong Holdings Limited. He holds a Bachelor of Civil Engineering (First Class Honours) degree from the University of Malaya in Malaysia, and a Master of Business Administration degree from the University of Texas, Austin. Mr Mak is a Chartered Financial Analyst.

William Wong Tien Leong
Independent Director

Mr William Wong was appointed as a Non-Executive Director on 14 January 2005. He was last re-elected as a director on 21 October 2011. He chairs the Remuneration Committee and is a member of the Audit Committee. Mr Wong graduated from the National University of Singapore with a law degree and was called to the bar in 1985. He joined Laycock & Ong, one of Singapore’s oldest law firms from April 1986 to January 1994. Since February 1994, he has been a partner at Francis Khoo & Lim.

Mr Wong’s practice involves corporate commercial matters, which include dealings with lawyers and other professionals in foreign jurisdictions. Mr Wong is an independent non-executive director of Kluang Rubber Company (Malaya) Berhad, Kuchai Development Berhad and Sungei Bagan Rubber Co. (Malaya) Berhad.

Spencer Lee Tien Chye
Independent Director

Mr Spencer Lee was appointed as a Non-Executive Director on 27 October 2011 and was last re-elected as a director on 23 October 2012. He is a member of the Audit Committee and the Remuneration Committee.

Mr Lee served the Maybank Group for more than 30 years in various executive capacities, including Head of International Business, Head of Consumer Banking and Country Head for Maybank Singapore before retiring as Advisor to Maybank in November 2008. He subsequently served as a board member of Maybank and resigned in November 2009.

Mr Lee is a non-executive director of Tasek Corporation Berhad, Maybank Cambodia Plc, and a trustee of Maybank Foundation. He is also a commissioner of PT Bank Internasional Indonesia Tbk.

Mr Lee is a Fellow of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales, Member of the Malaysian Institute of Certified Public Accountants and Member of the Malaysian Institute of Accountants.

Christopher Grubb
Independent Director

Mr Christopher Grubb was appointed as a Non-Executive Director on 13 August 2013. He currently provides consulting and advisory services, primarily in the area of asset allocation and business planning to investment management and financial advisory sectors. He has over 40 years of experience in investment management and investment banking in Singapore, Hong Kong, Japan and Australia.

Mr Grubb was previously Chairman of Investorweb Limited, Investors Mutual Limited, So Natural Foods Limited and a director of Odyssey House McGrath Foundation, Instinet Australia and Chirin Asia Pacific. He is currently Chairman of Boardroom Holdings (Australia) Pty Ltd, Chairman of the Australian Fund Managers Foundation, a trustee of the Australian Museum Foundation and a director of Bush Heritage Australia.

Mr Grubb has a Bachelor of Economics and Bachelor of Arts (Psychology) degrees from the University of Cape Town, South Africa.

 

Thomas Teo Liang Huat
Non-Executive Director

Mr Thomas Teo was appointed as Non-Executive Director on 5 February 2013. Mr Teo has been the Chief Financial Officer of G. K. Goh Holdings Limited since 2006. His executive responsibilities extend to financial and investment management as well as board representation on various subsidiaries and associates of the GK Goh Group.

Prior to joining the GK Goh Group, Mr Teo was with a regional private equity group for ten years, responsible for direct investments in the Asean region. He also spent eight years with Ernst and Young, Singapore, and has had extensive experience in audit and corporate finance. Mr Teo is also an independent director of an Australian listed company, OM Holdings Limited, serving as its Audit Committee Chairman.

Mr Teo holds a Master of Business in Information Technology from the Royal Melbourne Institute of Technology and a Bachelor of Accountancy from the National University of Singapore. He is also a Fellow of the Institute of Singapore Chartered Accountants.

Sebastian Tan Cher Liang
Non-Executive Director

Mr Sebastian Tan was appointed to the Board on 5 May 2000 and is also the co-founder of the Company. Mr Tan retired as Managing Director and Finance Director from Boardroom on 31 March 2013 and continues to be a Non- Executive Non-Independent Director, as well as an Advisor.

Prior to joining the Group, he was an external auditor of Ernst & Young from 1973 to 1992. Mr Tan is an independent director of Freight Links Express Holdings Limited and Kingsmen Creatives Ltd. He is also a director of D.S Lee Foundation and Children’s Charities Association, and a trustee of Kwan Im Thong Hood Cho Temple.

Mr Tan is a member of the Institute of Singapore Chartered Accountants and a Fellow of the Association of Chartered Certified Accountants, U.K. He was conferred the Public Service Medal (PBM) in 1996 for his contribution to charitable causes in Singapore.

Goh Yew Lin
Alternate Director to Goh Geok Khim

Mr Goh Yew Lin was appointed as Alternate Director to Mr Goh Geok Khim on 18 November 2004. He is the Managing Director of G. K. Goh Holdings Ltd, and serves in a non-executive capacity as a director of Temasek Holdings Pte Ltd, and as Chairman of Seatown Holdings Ltd.

Mr Goh is a member of the Board of Trustees at the National University of Singapore and is Chairman of its Investment Committee and of the Yong Siew Toh Conservatory of Music. He is also Chairman of the Singapore Symphonia Company Ltd, and serves on the board of the National Arts Council.

Mr Goh holds a Bachelor of Science (Economics) degree from the University of Pennsylvania.